BMI & BMR kalkulačka podle věku a pohlaví

Zajímáte se o své tělo? Díky naší chytré BMI kalkulačce velmi snadno zjistíte, jestli máte zdravou váhu, trpíte nadváhou nebo jste naopak až příliš podvyživení. Do BMI kalkulačky zadáte pouze pár údajů, ke kterým patří váha, výška, věk a pohlaví. Výsledek měření se zařazuje do kategorií, které jsou stanovené Světovou zdravotnickou organizací. Kromě BMI indexu kalkulačka dokáže vypočítat také BMR a počet kalorií, které byste za den měli přijmout.

BMI kalkulačka Zadejte své údaje do kalkulačky níže. Pokud chcete zhubnout, nebo přibrat, zadejte i svou cílovou váhu, které chcete dosáhnout. Kalkulačka Vám poté spočítá i optimální příjem kalorií.

 

Do jaké kategorie BMI patříte Vy?

BMI Kategorie Zdravotní rizika*
méně než 18,5 podváha vysoká
18,5 - 24,9 norma minimální
25,0 - 29,9 nadváha nízká až lehce vyšší
30,0 - 34,9 obezita 1. stupně zvýšená
35,0 - 39,9 obezita 2. stupně (závažná vysoká
40,0 a více obezita 3. stupně (těžká) velmi vysoká
TIP Chcete zhubnout, zpevnit své tělo, nebo se prostě jen cítit lépe? Vyzkoušejte kruhový trénink pouze pro ženy na týden zdarma. Více informací ›

Co je to BMI?

Body Mass Index neboli index tělesné hmotnosti je hodnota vypočtena podle jednoduchého vzorce, kdy je váha v kilogramech dělená výškou v metrech na druhou. Normální váhu určují BMI hodnoty mezi 18,5 a 25. Pokud se Vaše hodnota pohybuje pod 18,5, trpíte pravděpodobně podvýživou. Když se hodnota BMI naopak vyšplhá nad 25, ukazuje nadváhu, v takovém případě byste měli do svého každodenního života přidat více pohybu. Hodnoty vyšší než 30 jsou pak již jasnou známkou obezity. Při výpočtu se kromě Vaší váhy a věku bere v potaz také věk, a to jestli jste aktivní sportovci. Ani BMI Index samozřejmě není dokonalý a vždy přesný, z hlediska kategorizace váhových skupin, však stále patří mezi jedny z nejlepších parametrů. BMI index je využíván také při studiích zaměřených na rizika nejrůznějších chorob a v lékařských ordinacích.

Pokud patříte mezi vrcholové sportovce nebo aktivně žijící osoby, je pro Vás naprosto zbytečné počítat si BMI. Tělo sportovce je totiž tvořeno hlavně svaly, které jsou samozřejmě těžší než tuk, a tak může být váha vyšší, i když je tělo celkově hubenější. Počítat BMI nemá smysl také u malých dětí, které mají ještě nesouměrnou postavu a u nastávajících maminek.

Co je to BMR?

BMR neboli bazální metabolismus je množství energie, které lidské tělo spotřebuje vlastní činností v klidovém stavu. Naměřená hodnota je poté odrazovým můstkem ke správnému hubnutí. Orientačně se klidová energetická potřeba u mužů pohybuje okolo 1700 kcal za 24 hodin, zatímco u žen cca 1500 kcal. BMR index neovlivňuje pouze hmotnost a životní styl, ale také Váš věk, případné těhotenství, laktace, podíl svalové hmoty a mnoho dalších faktorů. Abyste během dne spálili co nejvíc kalorií, musíte zvýšit svůj výdej. Proto je vhodné přidat ke každodennímu pohybu pravidelné kardio cvičení nebo zvolit metodu kruhového tréninku, kdy budete při cvičení nejen hubnout, ale také své tělo efektivně zpevňovat.
TÝDEN CVIČENÍ ZDARMA
zcela nezávazně a bez poplatků
Objednejte se již dnes na svůj týden cvičení zdarma

Seznam poboček našich fitness center